Panthers herrlag söker fler assisterande coacher

Med vår ambition att tillhöra toppskiktet i division 1 under 2017 samt med ett mål att ta oss upp till landets högsta serie inom några år så vill vi gärna få in fler assisterande coacher till vårt lag.

Kravprofil:

Givetvis ett stort hjärta och intresse för Amerikansk Fotboll. Du kanske har spelat själv tidigare eller helt enkelt bara är fascinerad av sporten av andra orsaker och känner att detta vore en intressant utmaning?
Våra nuvarande coacher hjälper dig att komma till rätta i rollen oavsett bakgrund och erfarenhetsnivå.

I enlighet med Riksidrottsförbundet och vårt eget förbunds riktlinjer så är det 3-4 dagars ledarutbildning som krav och om du inte har detta med dig så ser vår förening till att du får rätt utbildning.

Norrköping Panthers värdegrund:

Vår värdegrund är viktig för oss och det är därför nödvändigt att du som person kan stödja den.
Föreningen verkar för ren idrott och fair play där vi respekterar varandra och våra motståndare. Föreningen välkomnar mångfald bland våra medlemmar som genom glädje och engagemang skapar vår laganda.

Frågor och funderingar besvaras av
Head Coach
Rolf Björck 0760-101515

eller skicka en intresseanmälan till kansliet@norrkopingpanthers.se med ett telefonnummer vi kan nå dig på så kommer vår Head Coach att kontakta dig för vidare diskussioner.

Kommentarer

kommentar

Shares